Регулиран пазар – крайните клиенти се снабдяват от електроразпределителни дружества, в зависимост от териториалната им принадлежност, по цени, определени от Комисията за Енергийно и Водно Регулиране (КЕВР).
Свободен пазар – сделките се извършват по свободно договорени цени между производители, търговци на електрическа енергия и потребители. Либерализирането на пазара на електрическа енергия е резултат от изпълнението на директивите от Трети енергиен либерализационен пакет на Европейския съюз, чийто изисквания са изпълнени чрез Закон за енергетиката (ЗЕ), Правила за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ), Правила за измерване на количествата електрическа енергия (ПИКЕЕ) и други.
От 01.10.2020 г. всички небитови клиенти с годишно потребление под 100 000 кВтч., присъединени към електроразпределителната мрежа – ниско напрежение, са задължени да закупуват енергия за своите нужди по свободно договорени цени.
От 01.04.2016 г. това право имат и клиентите, присъединени към мрежата на ниско напрежение (НН), с предоставена мощност до 100 кВт., вкл. за битови потребители и стопански обекти, без почасово мерене, за чиито обекти се прилагат стандартизирани товарови профили. За тази категория клиенти регистрирането на свободния пазар не е задължение, а опция.
От 01.08.2013 г. всички обекти, присъединени към мрежата на средно напрежение (СрН), притежаващи средства за търговско измерване с възможност за почасово отчитане на потреблението, задължително се регистрират при доставчик последна инстанция (ДПИ) и имат право да сменят своя доставчик на електрическа енергия регистрирайки своите обектите на свободен пазар.
Производител (АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ, соларна централа и т.н.) – лицензирано дружество за производство на електрическа енергия от конвенционални или възобновяеми източници.
Търговец – лицензирано дружество за търговия с електрическа енергия, което закупува енергия на едро от производители в България и/или други търговци от страната и чужбина и продава закупената енергия на крайни клиенти. Извършва услуги като изготвяне на товарови профили, балансиране, администриране на графици, координиране и др.
Координатор – ролята му е да намали разликата между прогнозираното и реално потребеното количество електрическа енергия като поема отговорността за небалансите на своите членове в балансиращата група.
Електроразпределително дружество (ЕРП) – отговаря за качеството на захранването – аварии, непланирани прекъсвания или напрежение извън нормите, както и при нужда от експертиза на електромер и други технически въпроси и обслужването. На територията на Република България оперират ЧЕЗ Разпределение България АД, Електроразпределение Юг ЕАД, Електроразпределение Север АД, Електроразпределение Златни пясъци АД.
Електроенергиен системен оператор (ЕСО) – осъществява централизирано управление, контролира и координира организацията на пазара на електрическа енергия, включително и пазара на балансираща енергия.
Борсов оператор (БНЕБ) – организатор на борсовия пазар на електрическа енергия, който администрира сделките на борсовия пазар.
Доставчик от последна инстанция (ДПИ) – лицензирано дружество, което осигурява снабдяване с електрическа енергия в случаите, когато клиентът на свободен пазар остане без доставчик.
Потребител – краен консуматор на електрическа енергия и бива битов или стопански, според нуждите, за които закупува.
Балансиращ пазар на електрическа енергия е поддържането на физически баланс между производство и потребление в електроенергийната система, а енергията, която се използва за постигане на този баланс е балансираща енергия или иначе казано – това е разликата между очакваното количество електрическа енергия, което ще потреби даден клиент и реалното му потребление. Затова всеки обект на свободния пазар участва като член на балансираща група, а всяка балансираща група има свой координатор.
Балансиращата група представлява група от търговски участници (потребители, търговци, производители), които са прехвърлили отговорността за балансиране на електроенергията на свободния пазар на лицензиран и регистриран Координатор на балансираща група, като нейната цел е да компенсира излишъците и недостици (т. нар. небаланси – отклонения на измереното потребление или производство спрямо предварително планираното) на отделните търговски участници, за да компенсира или намали разходите за балансиране.
Съществуват три вида балансиращи групи:
– стандартна – в нея влизат всички пазарни участници – търговци, производители и клиенти. Администрират се от Координатор, който сключва договор с Електроенергийния системен оператор.
– комбинирана – в тази група участват производители на електрическа енергия от възнобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 1 МВт.
– специална – включва участници на регулирания пазар – производители на електрическа енергия от възобновяеми източници с обекти с обща инсталирана мощност, по-малка от 1 МВт., доставчиците от последна инстанция и др.
Независимо кой е доставчикът на електрическа енергия на клиента, оператор на разпределителната мрежа остава този, към чиято мрежа е присъединен обектът. При смяна на доставчика на електрическа енергия, не се сменя оператора на мрежовите услуги. Това означава, че заплащането за мрежови услуги (пренос, разпределение) по регулирани цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), както и качеството на електроенергията по никакъв начин не зависят от избрания търговец. Качеството и непрекъснатостта на доставката се осигуряват от оператора на разпределителната мрежа.
Потреблението се отчита от оператора на електроразпределителната мрежа, към която са присъединени обектите. В зависимост от типа на средството за търговско измерване (електромера) отчет на потреблението може да бъде извършен дистанционно – на последно число на месеца (за СТИ с почасово мерене) и от инкасатор, в зависимост от графика за отчет (ролиращ отчет).
Към разпределителното дружество, на чиято територия се намира Вашият обект.
За да инициирате смяна на доставчик на електрическа енергия, независимо дали сте на регулиран или свободен пазар, задължителните условия за всеки клиент са:
Времето, за което можете да смените своя доставчик на електрическа енергия, зависи от няколко обстоятелства:
Процедурата се извършва само при първа регистрация на свободен пазар и се администрира от съответното разпределително дружество, на чиято територия се намира обекта, и се изпълнява съгласно реда и условията, разписани в Инструкция № 1 за получаване на достъп до електропреносната и/или електроразпределителната мрежа, разработена от „ЕСО“ ЕАД и утвърдена от ДКЕВР с Решение № 93/28.06.2013 г., в сила от 01.07.2013 г. Процедурата се инициира от крайния клиент или от упълномощено от него лице с нотариално заверено пълномощно, който желае да се регистрира на свободния пазар и да извърши смяна на своя доставчик на електрическа енергия за първи път, следва да сключи договор за достъп и пренос през електроразпределителната мрежа.
Следващата процедура се извършва както при първа, така и при последваща смяна на доставчика на електрическа енергия. Администрира се от съответното разпределително дружество, на чиято територия се намира обекта и се изпълнява съгласно реда и условията, разписани в ПТЕЕ и Инструкция № 2 за регистриране на обект на краен клиент в пазара по свободно-договорени цени и смяна на координатор на балансираща група, разработена от „ЕСО“ ЕАД и утвърдена от ДКЕВР с Решение № 93/28.06.2013 г., в сила от 01.07.2013 г.
Заявление и допълващи документи в оригинал се подават между 1-во и 10-число на месеца, предхождащ смяната на доставчика на електрическа енергия.
Процедурата се извършва както при първа, така и при последваща смяна на доставчика на електрическа енергия. Администрира се от съответното разпределително дружество, на чиято територия се намира обекта, и се изпълнява съгласно Инструкция за реда и условията за смяна на доставчик на електрическа енергия на клиенти, притежаващи обекти, за които се прилагат стандартизирани товарови профили, приета от КЕВР с Решение по протокол № 56/28.03.2016 г., в сила от 01.04.2016 г.
Смяната на доставчика на електрическа енергия/координатора на балансираща група влиза в сила винаги от 1-во число на месеца, а заявление в оригинал се подава между 1-во и 10-число на месеца, предхождащ промяната.