ЕТЕ

Какво представлява регулиран и какво свободния пазар на електрическа енергия?

  • Регулиран пазар – на регулирания пазар крайните клиенти се снабдяват и използват мрежовите услуги на електроразпределителни дружества (в зависимост от това на коя територия са). За разлика от свободния пазар, където цените за снабдяване могат да бъдат договорени, на регулирания пазар цените са регулирани и се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
  • Свободен пазар – свободният пазар на електрическа енергия позволява сключването на сделки по свободно договорени цени между производители, търговци на електрическа енергия и потребители. Либерализирането на пазара на електрическа енергия е резултат от изпълнението на директивите от Трети енергиен либерализационен пакет на Европейския съюз и бива внедрен в българското законодателство чрез Закон за енергетиката (ЗЕ), Правила за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ), Правила за измерване на количествата електрическа енергия (ПИКЕЕ) и др.

Кой може да се регистрира на свободния пазар?

  • От 01.08.2013 г. всички обекти, присъединени към мрежата на средно напрежение (СрН), притежаващи средства за търговско измерване с възможност за почасово отчитане на потреблението, задължително се регистрират при доставчик последна инстанция (ДПИ) и имат право да сменят своя доставчик на електрическа енергия регистрирайки своите обектите на свободен пазар.
  • От 01.04.2016 г. това право имат и клиентите, присъединени към мрежата на ниско напрежение (НН), с предоставена мощност до 100 кВт., вкл. за битови потребители и стопански обекти, без почасово мерене, за чиито обекти се прилагат стандартизирани товарови профили. За тази категория клиенти регистрирането на свободния пазар не е задължение, а опция.

Кои са участниците на свободния пазар?

  • Производител – лицензирано дружество за производство на електрическа енергия от конвенционални или възобновяеми източници.
  • Търговец – лицензирано дружество за търговия с електрическа енергия, което закупуват енергия на едро от производители в България и/или други търговци от страната и чужбина и продава закупената енергия на крайните клиенти. Извършва услуги като изготвяне на товаров профил, балансиране, администриране на графици, координиране и др.
  • Координатор – Ролята му е да намали разликата между прогнозираното и реално потребеното количество електрическа енергия като поема отговорност за небалансите на своите членовете в балансиращата му група.
  • Електроразпределително дружество – отговарят за качеството на захранването – аварии, непланирани прекъсвания или напрежение извън нормите, както и при нужда от експертиза на електромер и други технически въпроси и обслужването. На територията на Република България оперират ЧЕЗ Разпределение България АД, Електроразпределение Юг ЕАД, Електроразпределение Север АД, Електроразпределение Златни пясъци АД.
  • Електроенергиен системен оператор – осъществява централизирано управление, контролира и координира организацията на пазара на електрическа енергия, включително и пазара на балансираща енергия.
  • Борсов оператор – организатор на борсовия пазар на електрическа енергия, който администрира сделките на борсовия пазар и обикновено е страна по тях.
  • Доставчик от последна инстанция – лицензирано дружество, което осигурява снабдяване с електрическа енергия в случаите, когато на свободния пазар клиентът остане без доставчик.
  • Потребител – краен консуматор на електрическа енергия и бива битов или стопански:
  • Битов потребител – клиент, който купува електрическа енергия за собствени битови нужди;
  • Небитов потребител – клиент, който купува електрическа енергия за небитови нужди.

Балансиращ пазар и балансираща енергия?

Балансиращ пазар на електрическа енергия е поддържането на баланс между производство и потребление в електроенергийната система, а енергията, която се използва за постигане на този баланс е балансираща енергия или иначе казано – това е разликата между очакваното количество ел.енергия, което ще потреби даден клиент и реалното му потребление.

Кой отговаря за мрежата и качеството на доставките?

Независимо кой е доставчикът на електрическа енергия на клиента, оператор на разпределителната мрежа остава този, към чиято мрежа е присъединен обектът. При смяна на доставчика на електрическа енергия, ние не сменяме оператора на мрежовите си услуги. Това означава, че продължаваме да заплащаме за мрежови услуги (пренос, разпределение) по регулирани цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), също така качеството на електроенергията по никакъв начин не зависи от търговеца, който изберете. Качеството и непрекъснатостта на доставката се осигуряват от оператора на разпределителната мрежа.

При авария към кого да се обърна?

Към разпределителното дружество на чиято територия се намира Вашият обект.

Кой и кога ще ме отчита?

Потреблението се отчита от оператора на електроразпределителната мрежа, към когото е присъединен обектът. В зависимост от типа на средството за търговско измерване (електромера) отчетът на потреблението може да бъде извършен дистанционно – на последно число на месеца на потребление (за СТИ с почасово мерене) и от инкасатор, в зависимост от графикът за отчет (ролиращ отчет).

Какъв е процесът по смяна на доставчик и за какво време мога да сменя своя доставчик?

За да инициирате смяна на доставчик на електрическа енергия, независимо дали сте на регулиран или свободен пазар, задължителните условия за всеки клиент са:

  • Да сте титуляр на партидата или упълномощен негов представител;
  • Да сте избрал новият си доставчик;
  • Да имате сключен договор с бъдещият си доставчик;
  • Да нямате просрочени задължения към предходния доставчик.

Времето, за което можете да смените своя доставчик на електрическа енергия зависи от няколко обстоятелства:

  • За клиенти с почасово отчитане:
        • Процедурата се извършва само при първа регистрация на свободния пазар и се администрира от съответното разпределително дружество, на чиято територия се намира обекта, и се изпълнява съгласно реда и условията, разписани в Инструкция № 1 за получаване на достъп до електропреносната и/или електроразпределителната мрежа (може да се постави линк към инструкцията – http://www.cez-rp.bg/file/edee/2016/10/i_1_4.-eso_instruction-1_access_final-20161025-125353.pdf), разработена от „ЕСО“ ЕАД и утвърдена от ДКЕВР с Решение № 93/28.06.2013 г., в сила от 01.07.2013 г.
        • Процедурата се инициира от крайния клиент или от упълномощено от него лице с нотариално заверено пълномощно, които желаят да се регистрират на свободния пазар и да извършат смяна на своя доставчик на електрическа енергия за първи път, следва да сключат договор за достъп до и пренос през електроразпределителната мрежа.
        • Следващата процедура се извършва както при първа, така и при последваща смяна на доставчика на електрическа енергия. Администрира се от съответното разпределително дружество, на чиято територия се намира обекта и се изпълнява съгласно реда и условията, разписани в ПТЕЕ (може да се постави линк към инструкцията – http://www.dker.bg/files/DOWNLOAD/pr_turg_el_14.pdf) и Инструкция № 2 за регистриране на обект на краен клиент в пазара по свободно-договорени цени и смяна на координатор на балансираща група (може да се постави линк към инструкцията – http://www.cez-rp.bg/file/edee/2016/10/i_2_7.-eso_instruction-2_change_bg_final-20161025-122315.pdf), разработена от „ЕСО“ ЕАД и утвърдена от ДКЕВР с Решение № 93/28.06.2013 г., в сила от 01.07.2013 г.
  • Заявление и допълващи документи в оригинал се подават между 1-во и 10-число на месеца, предхождащ смяната на доставчика на електрическа енергия.
        • За клиенти със стандартизиран товаров профил
        • Процедурата се извършва както при първа, така и при последваща смяна на доставчика на електрическа енергия. Администрира се от съответното разпределително дружество, на чиято територия се намира обекта, и се изпълнява съгласно Инструкция за реда и условията за смяна на доставчик на електрическа енергия на клиенти, притежаващи обекти, за които се прилагат стандартизирани товарови профили (може да се постави линк към инструкцията – http://www.cez-rp.bg/file/edee/2016/10/ii_1_6.-kevr_instrukciq_103a_ptee_16-20161025-122645.pdf), приета от КЕВР с Решение по протокол № 56/28.03.2016 г., в сила от 01.04.2016 г.
        • Смяната на доставчика на електрическа енергия/координатора на балансираща група влиза в сила винаги от 1-во число на месеца, а заявление в оригинал се подава между 1-во и 10-число на месеца, предхождащ промяната.

Искам оферта

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 3 files.
Прикачете една или повече месечни фактури за електроенергия